Światowy Dzień Sybiraka w Iłowej

Opublikowano

W niedzielę, 20 września, Iłowa uczciła Światowy Dzień Sybiraka, przypadający w 76. rocznicę napadu ZSRR na wschodnie kresy Rzeczypospolitej w 1939 r. W uroczystościach udział wzięli: Burmistrz Iłowej, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Henryk Czarnota - Prezes Koła Sybiraków w Iłowej.

17 września 1939 r. zgodnie z tajnym protokołem paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski a Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali nasz kraj wcześnie rano. Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi notę, w której zamieszczono niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach. Polski ambasador jej nie przyjął. Był to początek agresji sowieckiej na Polskę, której konsekwencją były masowe deportacje rodaków na Sybir.

Podczas niedzielnych uroczystości, uczczono pamięć tamtych wydarzeń. Uroczyście wniesiono poczty sztandarowe Koła Sybiraków z Iłowej i Czyżówka a także Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej. Zebrani udali się na cmentarz w celu złożenia kwiatów pod pomnikiem oraz wysłuchania przemówienia Pana Henryka Czarnoty oraz P. Lichtańskiego.

Małgorzata Hajdas-Grzesik

 

Liczba odwiedzin

Dziś1
Wczoraj13
Tydzień28
Miesiąc106
Ogółem210823

Użytkownicy online

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
567
Odsłon artykułów:
678223

Serwis www.ilowa.pl wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.

Polityka prywatności

2012 Iłowa - Światowy Dzień Sybiraka w Iłowej. Serwis Internetowy Miasta Iłowa
Powered by Joomla 1.7 Templates